Leggyakoribb problémák, amiben pszichológus segíthet

Mindannyiunkkal előfordul életünk során, hogy rövidebb-hosszabb ideig testi-lelki megterhelés ér bennünket. A kialakult stresszhelyzet hatására felborulhat életvezetésünk, megbetegedhetünk. A leggyakoribb, tartós stresszállapothoz köthető betegségek a vérnyomásproblémák, étkezési- és emésztési zavarok, alvásproblémák egyes formái.

A másik igen gyakori betegségcsoport, amivel pszichológusként találkozom a szorongásos zavarok (pánik, állandósuló szorongások, visszatérő félelmek és megmagyarázhatatlan feszültségek) és hangulatzavarok (depresszió, depresszív reakciók, kóros felhangoltság) csoportja. Rövidebb-hosszabb pszichológiai beavatkozások optimális esetben segítenek a gyógyszerek mennyiségének csökkentésében, a kliens újra kontrollálni kezdi életét.

Ezen kívül családi és párkapcsolati zavarok kezelésében is tudunk segíteni. Itt egyrészről diagnosztizáljuk azokat a tényezőket, amelyek fenntartják a család és/vagy párkapcsolatban megjelenő tartós konfliktusokat. Más részről technikákat tanítunk a hozzánk fordulóknak, hogy hogyan kerüljék el a krízishelyzeteket és hogyan alakítsák életüket úgy, hogy abban kölcsönös megelégedettséggel teljenek mindennapjaik.

Vállalunk ezen kívül pszichodiagnosztikai vizsgálatokat.

Pszichológiai módszerek és beavatkozások

Hozott problémától függően különböző beavatkozási lehetőségek állnak rendelkezésre. Ezek időben is és formában is különöznek.

Megbetegedések esetén elsősorban tünetorientált, vagyis a bajt feltételezhetően okozó tényezők feltárására, módostására irányulnak az intervenciók. Ehhez elsősorban kognitív-viselkedésterápiás eszközöket veszünk igénybe a pácienssel együtt, beszélgetéssel vagy ha szükséges módosult tudatállapotban (hipnózis). Ilyenkor gyakran elengedhetetlen a két találkozás között isfeladatok végzése pl. önmegfigyelés, tünetleltár készítése.

Ha családi-párkapcsolati konfliktus a vezető probléma és a családtagok még képesek és hajlandók együttműködni pár-és családterápiás üléseket tartunk. Itt igazán fontos, hogy találkozásaink között személyre szabott feladatokat oldjanak meg.

Időtartam

Viszonylag rövid ideje tartó tünetek kezelése gyakorlat szerint rövidebb (néhány találkozástól kb. 15-20 találkozás).

Régóra fennálló, makacs, visszatérő (krónikus) bajok változtatása hosszabb időt vesz igénybe, ez a folyamat akár 1-2 évig is eltarthat. Habár ez nagy erőfeszítést igényel a kliensektől, a pozitív változás hatása már a személyiséget is érinti.

Klinikai pszichológia hatásspektruma

A klinikai pszichológia szakterülete az oktatás és szolgáltatás olyan elvek, módszerek és eljárások alkalmazásával, amelyek intellektuális, biológiai, pszichológiai, érzelmi szociális és viselkedésbeli zavarok, fogyatékosságok és kellemetlenségek feltárására, előrejelzésére és gyógyítására irányulnak, és a páciensek széles körére alkalmazhatóak.

A klinikai pszichológus munkája tehát felöleli a problémával/betegséggel kapcsolatos tényezők feltárását (pszichodiagnosztika), a gyógyítást (pszichoterápia) és oktatást (pszichoedukáció).


E-mail: rendelo@hanuman.hu


Copyright Hanumán Kft. © 2008. All Rights Reserved